İzmir Vinç Firmaları

İzmir Vinç Firmaları

İzmir Vinç Firmaları
 
İzmir Vinç Firmaları ve vinçleri küçük makinelerin veya insan gücünün yetmeyeceği tonajları ve ağırlıkları kolaylıkla kaldırabilme özelliğine sahiptir. Elle veya vites kolu ile yapılan kuvvetle hareket eden bir tekerlek çemberindedir. Daire sarılı bir kablo ya da ip aktive eder ve döner. İzmir Vinç Firmalarının vinçleri sadece ağır bir malzemeyi kaldırmak için değil, aynı zamanda bir yerden diğerine götürmek için de kullanılır. Raylardaki sabit vinçlerle birlikte kamyonlarda hareketli vinçler bulunmaktadır. Gemilere monte edilmiş vinçler de var.
 
Günümüzün öncesinde ki dönemlerde insanlar beden gücü ile işlerini yerine getirmeye çalışıyordu. İşlerini pratikleştirmek, geliştirmek, zaman kazanmak için teknolojiyi geliştirmeye çalışan insanların yeni buluşlarla birçok amacına ulaştığı görülmektedir. Günümüzün öncesinde basit makinalar icat ederek ağır işlerini daha kolay hale getirmeye çalışan insanlar, yıllar geçtikçe teknolojinin gelişmeye başlamasıyla ve doğal olarak olanakların da daha devasa daha çok ağırlık kaldırabilen makinaları bulma ve üretme imkanına sahip olmuşturlar.
 
İhtiyaçlara göre, işe yaradığı alanlara göre fazlasıyla İzmir vinç firmaları, çeşidi bulunmaktadır. Bunlar arasından örnek verecek olursak, kaldırma kuvvetine göre vinçler ve hareket yeteneğine göre vinçler olmak suretiyle 2’ye ayrılırlar.
 
Hareket yeteneğine göre vinç çeşitleri:
 
Paletli vinçler
Bu tür vinçler adından da anlaşılacağı gibi bir palet üzerinde hareket eder. Özellikle madenlerde yumuşak zeminde ağırlıkları sağlıklı bir şekilde kontrol edebilmek için kullanılır.
 
Mobil vinçler
Genellikle bir kamyonun üzerine monte edilen vinçlerdir. Kamyonun gidebildiği ve vincin kaldırabildiği ağırlık hacmine göre bir çok çalışma alanı için uygun vinçlerdir. Bu tür vinçler 100 tona kadar kaldırma kuvvetine sahiptir.
 
Sabit Vinçler
Belli bir yere sabitlenmiş vinçlerdir. İnşaat şantiyeleri fabrika, liman gibi yerlerde kullanılır.
 
Kule vinçler
Yüksek çalışma alanında bulunan vinçler, dik pozisyonda çalışmaktadır. 300 metre yüksekliğe kadar ulaşabilmekte ve 60 metre çalışma uzunluğuna ulaşabilmektedir.
 
Kaldırma kuvvetine göre vinçler:
 
Halatlı vinçler
Özellikle köprü, baraj gibi yapılarda kullanılan çok özel makinelerdir.
 
Tambur-hidrolik halatlı vinçler
Bu tür vinçler teleskopik bomlu ve kurtarıcılar olmak üzere ikiye ayrılırlar. Bir kamyon üzerine monte edilen teleskopik vinçler, ayrıca özel bir çekiciye ihtiyaç duyulmaz. Kurtarıcıların ise taşıyıcı özellikleri bulunmaktadır.
 
Genellikle büyük inşaat alanlarında görülen büyük hareketli vinçler, basit kollu vinçlerin geliştirilmiş bir biçimidir. Bunlar çoğunlukla ray üzerine oturtularak inşaat alanında hareket ettirilebilir. Hareketli vinçlerde vinç kolu genellikle çelik kafes sisteminde yapılmıştır; Vinç tamburu genellikle bir elektrik motoru ile hareket verilir. Ağır parçaların taşınmasının gerektiği büyük atölyelerde gezer köprü vinçler kullanılır. Atölyenin iki yan duvarı arasında yer alan güçlü bir çelik putrel ya da kiriş bu tür bir vincin ana parçasını oluşturur. Bu kirişin iki ucunda, atölye yan duvarlarının üst kesimlerindeki köşebentler üzerine döşenmiş raylar üstünde hareket eden tekerlekler bulunur. Kaldırma donanımı, kiriş üzerinde hareket edebilen ve "kedi" denen bir vinç arabasında taşınır ve böylece yükler atölyenin her yerine ulaştırılabilir. Arabadan aşağı sarkıtılmış küçük bir kumanda panosundan denetlenebilir ve böylece operatör yerde durarak bütün işlemleri yürütebilir.